A dobostorta megalkotója Dobos C. József (1847-1924) híres pesti cukrászmester volt. Amikor 1884-ben elkészítette a róla elnevezett édességet, célja az volt, hogy olyan tortát készítsen, amely a kor kissé elmaradott hûtési technikái mellett is hosszú ideig fogyasztható és élvezhetõ marad.
A tortát elõször 1885-ben, az elsõ Budapesti Országos Általános Kiállításon mutatta be a nagyközönségnek. Elsõ kóstolói között ott volt Erzsébet királyné és Ferenc József is. A dobostorta ekkor kezdte meg világhódító útját, gyorsan megismerték Európa-szerte. Mind a csokoládés vajkrém, mind a tészta masszája Dobos C. József találmánya volt. A hagyomány szerint az édes vajkrémre a vajat köpülõ fiú tévedése vezette rá, aki só helyett cukrot tett a köpülõ edénybe. A cukrászmester az „elrontott” vajból alkotta meg híres mûvét.
Dobos C. József egész Európát beutazta, hogy megismertesse a nagyközönséggel mûvét. Nyomában a cukrászok sikertelenül próbálták megfejteni a torta összeállításának titkát, hiszen a receptet féltve õrizte. A dobostortát társzekereken, sózott jég között szállították mûhelyébõl Nyugat-Európa városaiba. 1906-ban, amikor visszavonult, átadta az eredeti receptet a Fõvárosi Cukrász és Mézeskalácsos Ipartestületnek, azzal a feltétellel, hogy bármelyik ipartestületi tag azt szabadon felhasználhatja.
DREHER CSOKOLÁDÉ PERSELY
ca.1930
6,5x6,5x5 cm
MF
Dreher Antal Serfõzdéi Rt. által 1922-ben alapított Maul Kakaó- és Csokoládégyár, 1923-tól
Dreher–Maul Kakaó- és Csokoládégyár, amelyet 1933-ban Dreher Kõbányai Serfõzde és Csokoládégyár Rt. néven
szervezett újjá anyavállalata, a Dreher–Haggenmacher Elsõ Magyar Részvényserfõzde Rt.